Charakteristika programu Bryce

Bryce je poloprofesionální program pro tvorbu 3D grafiky. Je určen především lidem, kteří s 3D grafikou začínají a chtějí rychle docílit zajímavého obrázku. Skutečně, naučit se pracovat s programem Bryce je relativně jednoduché. Uplatnění programu je hlavně při tvorbě krajin, kdy lze takřka s minimem znalostí vytvořit poměrně hezké a přesvědčivé scenérie. Já osobně jsem na internetu našel několik obrázků, u kterých jsem si nebyl jist, zda jsou to fotografie nebo obrázky právě z tohoto programu.

Modelování

Program obsahuje poměrně intuitivní editor terénu, ve kterém je možné rychle vytvořit například model ostrova. Inspiraci může uživatel hledat v několika desítkách již hotových modelů terénů, které si samozřejmě může i sám upravit. Kromě terénů lze ve scénách použít i několik dalších objektů, jmenujme například válec, kouli, ale třeba také hrneček či vázu. Ještě je třeba říci, že lze použít i dvě desky, jedna představuje nekonečnou vodní hladinu a druhá mraky rozprostřené nad krajinou. Pokud by snad měl někdo pocit, že je stále scéna nějak prázdná, může do ní ještě vložit třeba kameny nebo stromy, ať už jehličnaté nebo listnaté.

Texturování

Každý objekt ve 3D grafice je nutné nějakým způsobem otexturovat. To je práce velice zdlouhavá, zejména chceme-li otexturovat něco tak složitého, jako je rozsáhlý terén nebo vodní hladina. Naštěstí program Bryce obsahuje širokou knihovnu textur. Najdeme mezi nimi materiály, které imitují třeba sníh, skály, traviny nebo nekonečné písečné duny. Textury lze aplikovat nejen na terény, ale také na další části scény, zejména pak na vodní hladinu nebo mraky. Jediným kliknutím myši se vám změní ta nepoužitelně šedá deska, co má představovat moře, na modrou vodní hladinu, na které jsou dokonce i nějaké ty vlnky a v níž se odráží právě zapadající slunce. Inu, důraz je kladen na to, aby uživatel objekty k sobě nějak hezky poskládal, pokud možno se nezatěžoval modelováním nebo texturováním a všemu dodal nějakou tu efektní atmosféru.

Obloha

Zamysleme se nyní, co takové přírodní scenérii ještě chybí. Máme už vymodelované hory porostlé smrky, uprostřed nich je jakési malé jezírko, ale ještě nám chybí obloha. I tu lze v programu Bryce vytvořit lehce. Stačí z knihovny vybrat oblohu podle naší nálady. Můžeme volit třeba mezi zataženou oblohou, oblohou zcela jasnou nebo oblohou při západu slunce. Mezi největší výhody programu Bryce patří, že při volbě dané oblohy se automaticky ve scéně upraví celková světelnost a jednotlivé objekty dostanou i stíny. Zkrátka uživatel - začátečník jen žasne, co vše s pomocí tohoto skvělého programu dokázal.

Render

Přesněji řečeno, žasne až ve chvíli, kdy si nechá celou scénu vyrenderovat. Finální render bohužel trvá relativně dlouho (zejména obsahuje-li scéna větší množství stromů), naštěstí ho lze kdykoli přerušit.

Nedostatky programu

Abych však stále jen nechválil, musím se zmínit i o některých nedostatcích. Prvním je poměrně těžkopádná práce s pohledy na scénu. Nelze totiž umístit vedle sebe třeba horní a perspektivní pohled, ale je možné pracovat vždy jen v jednom pohledu a mezi sebou je nelze ani přepínat pomocí klávesových zkratek. V praxi to potom vypadá tak, že uživatel pracuje v perspektivním pohledu a jednotlivé objekty vedle sebe umisťuje jen tak od oka. Naštěstí toto omezení začátečníkům většinou nevadí.
Druhá má výtka směřuje k pevné velikosti pracovní plochy. Ta totiž předpokládá rozlišení monitoru asi 800*600 pixelů. Na nových LCD monitorech je ale rozlišení mnohem vyšší, a tak je ona pracovní plocha jaksi "prťavá".Toto omezení bylo ještě ve verzi 5.0, nové verze možná již tento nedostatek odstranily.

Verze programu

Program Bryce není na poli 3D grafiky žádný nováček, nyní je k dispozici ve verzi 6. Zajímavostí je, že do verze 4 byl vyvíjen firomou MetaCreations, verzi 5 pak uvedla firma Corel a nejnovější verzi již společnost Daz Productions. Verze 5.0 šla pořídit jako 30denní trial verze, verze 5.5 byla dokonce zcela free. Nová verze se však bohužel nyní (tj. listopad 2006) zdarma legálně sehnat nedá.

Verdikt

Program Bryce je zkrátka vcelku jednoduchý program, který si nachází velké množství příznivců po celém světě. Asi nikdy se svou kvalitou nevyrovná konkurenci jako je 3D Studio Max, ale otázkou je, zda je pro něj skutečně 3D Studio Max konkurencí. Každý z programů si totiž hledá své příznivce někde jinde. Zkrátka kdo se nechce probírat stovkami či tisícemi funkcí profesionálních programů, ten sáhne po Bryce. A v tom je síla tohoto programu.


Webmaster: Václav Šimandl, © 2008